Home // Programın Özellikleri

Programın Özellikleri

ETÜT MERKEZİNİN ÖĞRENCİYE SAĞLADIĞI YARARLAR NELERDİR?
1. Daha iyi not ve yüksek akademik başarı sağlar: Etüt programlarına devam eden öğrenciler okullarında matematik ve sözel derslerde daha fazla başarı gösterirler.
2. Okumaya ilginin ve yeteneğin artması: Programlarda hobi olarak okuma ve yazma dersleri verilir. Öğrencilere yüksek sesle okuma saatleri yapılması, onların okuma yeteneklerini artırır.
3. Yeni beceriler ve ilgi sahaları sunar: Etüt programı, çocuklara bu programa devam etmeseler bulamayacakları aktiviteler sunar.
4. Okul devamlılığını artırır: Programların verdiği özgüven ve başarı onları okula devam etme yönünde istekli hale getirir.
5. Ev ödevleri daha kaliteli yapılır: Ev ödevlerinin yapılması programın önemli bir parçasıdır. Öğretmen gözetiminde yapılan ev ödevleri öğrencilerde çalışma alışkanlığı yaratır, sistematik ve sonuç odaklı çalışmayı öğretir. Okul öğretmenleri bu programa katılan öğrencilerin ev ödevlerinin daha nitelikli olduğunu belirtiyor.
6. Öğrencilerin ufku genişler: Kendileriyle okul dışında ilgilenen profesyonel yetişkinlerin olması, onlarda yüksek okul okuma isteğini arttırır.
7. Okuldaki davranışlarını olumlu yönde etkiler: Araştırmalar bu programlara devam eden öğrencilerin, okullarında olumlu davranış sergiledikleri,çatışmaları iyi idare ettikleri, yaşıtlarıyla ve okul görevlileriyle uyumlu davranışlar sergiledikleri gözlemleniyor.
8. Olumlu sosyal davranışlar kazanırlar: Bu programlara devam eden çocuklara,kendi okullarına oranla daha fazla serbestlik tanınmakta. Araştırma bu çocukların okul dışı zamanlarda geliştirdiği iletişimin daha iyi ayarlanmış ve daha sağlıklı olduğunu gösteriyor.
9. Kendilerine olan güveni arttırır: Bu programın en başarılı parçası yetişkin-öğrenci ortak çalışmasıdır. Çocuklar kendileriyle diyalog kuran,onları dinleyen ve saygı duyan yetişkinler ister.
10. Agresif hareketlerin kaynağı olan televizyon izleme zamanlarını azaltır: Çocukların okul dışı zamanlarının büyük bölümü televizyon izleyerek geçirdiği biliniyor.
11. Bu program uzun vadede maddi kazanımlar sağlar: Çocuklarımızın sınıf tekrarlarını önler, sağlam alt yapıları sayesinde ilerde sınavlarda daha kolay başarı sağlarlar.

Bir cevap yazın